Eat Better, Save Time, and Conquer Picky Eaters! This program is designed for busy moms, I believe they can make the most impact. Mom's have special "mom powers", as my four-year-old son would put it.

I am convinced there are simple things that we can do to protect our children from the obesity epidemic, diabetes, and other threats to their health. We can restore our health and energy with REAL FOOD.
DO YOU WANT TO?
Great, then you’re in the right place!

WITH REAL FOODS MADE EASY YOU’LL LEARN HOW TO:

THE BEST PART !!!
This online course is geared specifically toward busy moms and beginners. So even if you have no clue how to cook, shop for healthy food, or make anything more than toast, don’t worry you’re in excellent hands!
WHY THIS WORKS
THE BEST PART !!!

You don’t even need to be a whiz in the kitchen. Just learn the basics and you will be surprised what you can do.

WHAT WILL THIS DO FOR ME?
In just 1 month, Real Foods Made Easy will:
WHAT YOU’LL LEARN
Every month, you’ll receive 3-4 hours of instruction that you can work through at your own pace. I know how busy you are, and that your time is precious; so I have created the program so that you can access it at anytime, anywhere, and at your own pace. All of the course materials are online. You can expect to only receive exactly what you’ll need to take control of your health for good.
Course materials will include: fun short videos, tons of tasty recipes, meal plans with shopping lists, PDFs (all of which you can download for lifetime access). Everything will be simple and easy to understand so you can start making changes right away.
A Sampling of Module Topics Include:
REGISTRATION OPTIONS
WHAT HAPPENS AFTER I REGISTER?
$9.99 monthly, or 99$ year
$19.99 monthly or $199 for the year
$29.99 monthly or $299 for the year
WHO AM I?
I am a former junk food addict (ok maybe not an addict but I did love me some crumb donuts). Then I got sick, like really sick. The short and sweet story is after countless other things weren’t working I decided to change what I ate. That changed everything. The problem was I DID NOT cook – ok, maybe toast. I researched my brains out, tested out “healthy” recipes in the kitchen, and had a whole lot of failures along the way. I spent bundles of money buying different foods, books, and trying different things. Good news is through that process I figured out how to make eating real food very doable, even as a busy mom with two kids. And that is why I created this program – to save you a whole lot of time, money, and stress figuring it out. I wish I would have had this very program when I started.

Since then, I have had the wonderful opportunity to teach whole foods classes for Utah Valley University, write a book with Green Smoothie Girl, write for Naturally Savvy, develop healthy recipes for restaurants, teach private and group classes, consult, and become a regular contributor for the Studio 5 television show. I never could have predicted this future for myself, but through this journey, I am convinced now more than ever before of the power of taking out processed, packaged food. I have experienced the real-foods transformation in my own life and I have seen it change countless lives of others too.
STILL HESITATING?
Is it the money? Because $10 or $30 a month is roughly what it would cost you to go out to dinner. This course will pay for itself (and then some) each month. Your grocery bill will go down; you won’t make bad-tasting recipes and have to throw them away anymore; you won’t waste food because you don’t have a plan for it; and you will be frequenting the drive-thru less.

When it comes to truly transforming your health, you have a couple of options:
RESEARCH, TEST RECIPES IN YOUR KITCHEN, RESEARCH SOME MORE, TEST IT OUT SOME MORE, RINSE, REPEAT
In terms of dollars this option won’t be a huge monetary cost, but it will be a massive drain on your time. I have spent the last six years of my life researching and applying everything I will teach you in my own kitchen. I have put all of that knowledge into the program
HAVE ME PERSONALLY CREATE MEAL PLANS FOR YOU, TEACH YOU PRIVATE COOKING CLASSES, AND ANSWER ALL OF YOUR QUESTIONS ONE-ON-ONE
Lets crunch some numbers. I charge $65 an hour for one on one consulting. The information in this program has taken me well over 100 hours–an equivalent of $6,500 dollars.
REGISTER FOR REAL FOODS MADE EASY COURSE
For just $10-$29 a month, you will have access to everything you need to know to create the healthy, happy life you want. This program includes the latest research, my personal tips and tricks, meal plans, tested and tasty recipes, a place to get all of your questions answered, and access to a great online community. And, it is all broken down for you in bite-sized and manageable pieces.
MONEY BACK GUARANTEE
The best part is if you aren’t totally happy, email me within the first 30 days and I will give you a full refund, no questions asked. Yep, that is right. I have given this program the best that I’ve got and I stand behind my work. If you aren’t totally happy with it, I am happy to refund you within first 30 days.

If you're still not convinced: See more details about the registration options, what others are saying, or frequently asked questions.